KAYSERİ’DE GÜZEL İŞLER OLUYOR


Görüntüleme

Kayseri oldum olası,  Anadolu’nun kendi göbeğini büyük oranda kendi kesen  kentlerinden biridir. Öyle ki, hayırseverler sayesinde yapılan okul, cami, hastane vs. gibi yatırımlarını hesaba kattığınızda, bir de bunun üstüne şehrin devletine ödediği vergiyi de dahil ederseniz, emin olun uzun yıllardır Kayseri hep alacaklı çıkar.

Amaaaa…

Hiçbir zaman ve hiçbir Kayserili bundan gocunmaz da , yüksünmez de. Hatta “herşeyi devletten beklememek” sözü tam da Kayserili hayırseverler ve diğer yatırımcılar için söylenmiş gibidir. Laf aramızda Kayserili hayırseverlerin son 30 senede Kayseri’ye yaptığı okul, cami, hastane vs gibi yatırımların toplamı neredeyse 500 milyon dolardır.

Son zamanlarda sıksık yazıp çiziyoruz, yeni bir Tıp Fakültesi daha açılıyor, geçen hafta da bir vakıf üniversitesine Hukuk Fakültesi açılacağı kararı yine şehre hizmeti şiar edinmiş siyasiler tarafından açıklandı.

Kayseri’nin  kabuğunun değiştirilmesi için geçen sene yapılan çalışmalar büyük oranda korona salgınına takıldı. Yoksa, Erciyes Kış Sporları Merkezi, Kayseri yemekleri  turları, Göbekli Tepe’yi aratmayan Kaniş Karum Tarihi Eser  Merkezi, milyonlarca yıl öncesine ait hayvanların fosilleri, Kapadokya’ya rakip olmasa da yükünü alacak şekilde dizayn edilmek üzere olan Soğanlı’daki Balon Turizmi hamlesi, Sağlık Turizm’inde Anadolu’nun merkezi ve Türkiye’nin sayılı sağlık kentlerinden biri olma girişimleri,yıllardır tüm Anadolu kentlerindeki medya organları gibi can çekişen yerel gazetelerin nihayet birleşerek adam akıllı gazeteler haline dönüşmesi ve canlanması, düştü düşecek gözüyle bakılan Kayserispor’un başına geçen ve elinin hamuruyla erkek işine karışan iş kadını Berna Gözbaşı’nın   sabırla ve titizlikle sürdürdüğü çalışmalar sayesinde  bu sezon da ligde kalma yolunda önemli  işler yapılıyor olması, metropol  ve ilçe belediyelerinin uyum içinde çalışarak çevredeki pekçok şehre örnek olması, son olarak ihalesi yapılıp uygulamasına geçilen Türkiye’nin en büyüklerinden biri olacak olan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, Melikgazi ve Talas Belediye Başkanlarının farkındalık yaratan örnek belediyecilik projeleriyle nefes alan bu ilçeler ve daha pekçok konularda Kayseri için yapılan çok güzel işler var.

Son olarak şunu da söylemek istiyorum ki, yerel medya camiasında iki güzel iş oldu. Birincisi, halen Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan meslektaşım ve kadim dostum Veli Altınkaya yeniden başkanlığa aday oldu. Ancak seçim tarihinden kısa bir süre önce koronaya yakalanan Altınkaya seçimlere gelemedi. Lakin meslektaşları onun adaylığının arkasında durarak  gıyabında yapılan seçimle yeniden başkan olmasını sağladılar. Veli Altınkaya da bu sıkıntılı süreçte sanırım bu vefa göstergesinden duyduğu mutlulukla biraz daha moral bulup daha çabuk iyileşerek aramıza katılacaktır, inşallah.

İkincisi de, yine Kayseri  tarihinde bir ilk olan bir gazeteci arkadaşımızın, sahibi olduğu  ajansı üzerinden üye olduğu MÜSİAD Kayseri Şubesi’nin geçen hafta yapılan şube kongresindeki seçimde,  MÜSİAD Kayseri Şubesi  yönetimine girmiş olmasıdır. Değerli kardeşim, meslektaşım  Erdinç Teğmen’i de Müsiad’daki bu yeni görevinden dolayı kutluyor, başarılar diliyorum.

Diyeceğim o ki, günahıyla, sevabıyla Kayseri’de son dönemlerde çok daha fazla güzel işler oluyor ve görünen o ki, olacak da.

Ahh bir de şu korona denen illet olmasa ve inşallah tez zamanda ondan kurtulsak.

 

Yazar

İlter Sağırsoy

0 Yorum:

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *